Во потрагата по Данка Илиќ се вклучи и словенската полиција

од Симе Стоиков

Во потрагата по двегодишната Данка Илиќ од Бор, која на 26 март исчезна во населбата Бањско Поље се вклучи и словенечката полиција.

Како што пренесува словенечкиот портал 24UR, секој кој има некаква информација за исчезнатото девојче може да пријави во словенечката полиција.

„Доколку имате било каква информација, можете да се јавите на словенечкиот полициски полициски број 113“, соопштија од полицијата.

Двегодишно девојче Данка исчезнало на 26 март околу 13 часот и 45 минути во Бањско поле кај Бор, а во моментот на исчезнувањето било облечено во виолетови панталони, јакна во маслинесто зелена боја и коса врзана во опавче.

Девојчето има кафена коса, кафени очи и е висока околу 85 сантиметри. Откако се анализираше се што е досега направено во потрагата по двегодишната Данка Илиќ, истрагата на територијата на Србија се прошири и на Австрија, а Интерпол распиша жолта потерница.

Поради нејзиното исчезнување, за прв пат во Србија е активиран системот „Најди ме“.

Слични содржини