Во Приштина се појавија фотографии од Курти со нос на Пинокио

од Stefanija Kuzmanovska

Социјалдемократската партија на Косово за денеска најави протест против договорот во Охрид, објавувајќи фотографија од премиерот на Приштина, Албин Курти, со нос на Пинокио.

Причина за поставувањето на транспарентите е најавата за протест против формирањето на Заедницата на српските општини, закажан за сабота на 25 март.

Како што рече секретарот на Социјалдемократската партија, Нол Нуши, долгиот нос е асоцијација со „лагите и популизмот на Курти“ во врска со дијалогот со Белград.

Слични содржини