Во Версајската палата денеска избувна пожар, посетителите итно евакуирани

од Илинка Илиоска

Во Версајската палата денеска избувна пожар, а сите посетители биле итно евакуирани, пренесува „Ројтерс“.

Пожарникарите веднаш пристигнале и го локализирале пожарот.

Палатата е изградена во 17 век за кралот Луј 14, а била главната кралска резиденција до Француската револуција и соборувањето на монархијата во 1789 година.

На едно од видеата објавени на социјалните мрежи може да се забележи како густ чад избива од еден дел од Версајската палата наречен Мермерен двор.

Од одговорните за палатата официјално соопштија дека пожарот е изгаснат, нема повеќе пламен и чад, како и дека нема оштетување на колекцијата во Версајската палата.

Слични содржини