Volkswagen ID.7 постигна најдобри резултати во историјата на ADAC

од Vladimir Zorba

Електричниот предводник на Volkswagen ја доби најдобрата оцена на престижниот тест ADAC: ID.7 стана првиот автомобил досега кој постигна просечна оценка од 1,5 и вкупна оцена „многу добро“ на независниот тест спроведен од инженерите на најголемиот автомобилски клуб во Европа.

Секоја година, експертите од Allgemeiner Deutscher Automobil-Club e.V (ADAC) ставаат околу 100 возила под микроскоп, поднесувајќи повеќе од 350 критериуми во седум главни категории.

ID.7 доби највисоки оценки во категориите „мотор/погон“ (1,0), „безбедност“ (1,1), „екологија“ (1,2) и „удобност“ (1,5). Електричниот седан импресионираше и во другите категории кои придонесоа за вкупниот резултат. На пример, во областа на возни карактеристики, автомобилот беше оценет како „добар“ (2.1), како и во случајот со каросеријата и багажникот (2.3) и внатрешноста (2.4). Бидејќи категориите на еколошки атрибути и безбедност имаат најголема тежина, вкупниот резултат ID.7 беше историски 1,5, што е „многу добро“.

Кај Гриниќ, член на управниот одбор одговорен за технички развој во Фолксваген, рече: „Многу сме горди и воодушевени од овој фантастичен резултат. Тестирањето на возила спроведено од ADAC е исклучително важно и високо ценето во однос на статусот на организацијата како независно тело. Во овој поглед, уверен сум дека оваа евалуација може да игра улога во убедувањето на голем број потенцијални клиенти да се одлучат за нашиот чист електричен седан“.

Тестираното возило беше Volkswagen ID.7 Pro со 286 КС. Посебно импресионираше со високата енергетска ефикасност, со потрошувачка од само 18,1 kWh/100 km во комбинираниот циклус на ADAC Ecotest, што го смести меѓу најекономичните модели во сегментот D. Соодветно на тоа, тој доби оценка од 0,7 во поткатегоријата „потрошувачка/CO2“, што резултираше со пет ѕвездички на Ecotest, кој е составен дел од тестирањето на возилата на ADAC повеќе од 20 години. Единствена подобра оценка е добиена во поткатегоријата „активна безбедност – системи за помош“ – 0,6. Последно, но не и најмалку важно, со почетна цена од 53.995 евра, ID.7 Pro е поевтин од претходно најдобро рангираните модели од конкурентските брендови.

„За нас, одлично е што можеме да видиме дека безбедноста, ефикасноста и удобноста не се само прашање на цена“, вели Дино Силвестро, раководител за тестирање возила во Технолошкиот центар ADAC во Ландсберг, Лех. „Благодарение на нашите сеопфатни методи на тестирање во комбинација со современи лаборатории за тестирање, нашето тестирање на возила е еден од најсеопфатните тестови на ADAC во однос на заштитата на потрошувачите и овозможува споредување на сите резултати без ограничувања, без оглед на категоријата и цената на возилото“.

Слични содржини