XPeng X9

од Vladimir Zorba
251 прегледи

Кинеската компанија XPeng започна со продажба на својот шести модел, електричен MPV наречен X9, кој стартува во Кина по цена од 388.000 јуани (49.320 евра).

Должината на моделот X9 е 5293 mm, ширина 1988 mm, висина 1785 mm, додека меѓуоскиното растојание е 3160 mm.

Возилото е базирано на платформата SEPA 2.0 и нуди седишта за седум патници.

Основната верзија ќе има еден електромотор на предната оска, а неговата моќност е 235 kW/319 КС. Верзијата со два мотори со погон на четири тркала има електричен мотор од 319 КС на предната оска и мотор од 183 КС на задната оска.

Максималната брзина на двете верзии е ограничена на 200 km/h.

Батериите се 84,5 kWh и 101,5 kWh, додека досегот во зависност од верзијата е 610 km, 640 km и 702 km.

Тежината на тротоарите е 2555 кг, а тркалата се 19 или 20 инчи.

Слични содржини