За еден месец, исечена прашума со големина на Хонг Конг

од Nikola Popovski

Во Амазонија се намалиле 1.180 квадратни километри дождовна шума само во мај, што е нешто повеќе од вкупната површина на Хонг Конг, покажуваат најновите податоци.

Сечењето на шумите на дождовната амазонска прашума се зголеми за 41 процент во споредба со истиот месец минатата година, објави бразилскиот Национален институт за вселенско истражување (ИНПЕ).

Исто така, трет месец по ред се забележани рекордни нивоа на уништување на шумите, а за првпат количината на расчистена површина надминува 1.000 квадратни километри.

Гринпис Бразил предупреди дека Амазон, еден од најголемите резерви на биодиверзитет во светот, е изложен на секојдневни ризици, пренесува порталот Index.hr.

Невладиниот институт за благодарност „Обсерваторио до Клима“ изјави дека податоците се особено загрижувачки, бидејќи сезоната на суша започнува во мај, а потоа се забрзува сечата на дрвјата во Амазон.

Доколку овој тренд продолжи во текот на следните два месеци, годишната стапка на уништување на шумите за 2021 година може да достигне највисоко ниво досега, бilo истакнато од овој институт.

Слични содржини