За прв пат: Тајван пукаше кон кинески дрон

од Nikola Popovski

Тајванската војска штотуку истрела предупредувачки истрели кон кинеско беспилотно летало што зуело околу остров под контрола на Тајван во близина на кинескиот брег, изјави портпаролот на Министерството за одбрана, Сун Ли-Фанг.

По пукањето, дронот се вратил назад кон Кина, додаде портпаролот, пренесува Ројтерс.

Ова е првпат да се испукаат предупредувачки истрели во ваков инцидент.

Слични содржини