Загина полицаец, а тројца се повредени при уривање на зграда во Грција

од Симе Стоиков

Еден човек загина, а тројца се повредени кога утрово при реновирање се урна просторија од стара зграда во кварт од грчкото пристаниште Пиреја.

Според првичните податоци, жртвата е 31-годишен полицаец кој бил заробен од товарен камион и згмечен од градежен материјал.

Несреќата се случила во двокатница на улицата Неорион во Пасалимани при реновирање на зградата, пренесува Катимерини.

Тим од 24 пожарникари и спасувачката единица за одговор при катастрофи (ЕМАК) се уште се обидуваат да утврдат дали повеќе луѓе се затрупани во урнатините.

Полицијата приведе пет работници, изведувачот и возачот на камионот.

Слични содржини