Започна тестирањето на вакцината „Спутник лајт“

од Vladimir Zorba

Првите учесници во испитувањето на вакцината против коронавирусот „Спутник лајт“ беа вакцинирани во Москва, изјави денеска заменик-градоначалникот на Москва задолжена за социјален развој, Анастасија Ракова.

„Во однос на тоа како волонтерите ќе бидат подложени на прегледи, и опсегот на вакцинација, исто така, ќе се зголеми. Апликациите се поднесуваат активно, 490 лица го поминале медицинскиот преглед за два дена“, рече Ракова.

Таа потсети дека волонтер може да биде секој постар од 18 години кој немал или не страдал од корона, не примил вакцини во текот на последниот месец, нема антитела за корона, нема алергиска реакција, нема хронични болести.

Бремените жени и доилките не можат да учествуваат во испитувањето, пренесува Спутник.

loading...

Слични содржини