Зеленски го назначи Шевченко за надворешен советник

од Vladimir Zorba

Поранешната украинска фудбалска ѕвезда Андриј Шевченко стана надворешен советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски, јавуваат украинските медиуми.

Зеленски го објави указот за назначување на Андриј Шевченко за надворешен советник на 26 септември, но не може да се види какви ќе бидат должностите на Шевченко од брифот на указот на претседателот.

Шевченко се стекна со големо меѓународно признание како играч на италијански Милан и англискиот Челси. Со Милан во 2003 година ја освои Лигата на шампионите, а една година подоцна ја освои и Златната топка, најпрестижната фудбалска награда.

Поранешниот фудбалер играше 111 пати за репрезентацијата и постигна 48 гола, а пред заминувањето во странство го претставуваше Динамо Киев.

По играчката кариера, која ја заврши во јули 2012 година, Шевченко најпрвин седна на клупата на домашната селекција како помошник тренер, а во јули 2016 година стана селектор и го одведе тимот до четврт-финалето на Европското првенство во 2021 година, што е нејзино најдобро достигнување досега. Во сезоната 2021/22 ја предводеше италијанската Џенова.

Се смета за еден од најдобрите украински фудбалери на сите времиња. Минатата година, украинскиот претседател Зеленски ја назначи сега 46-годишната Шевченко за амбасадор на Фондацијата за обнова и развој на Украина.

Сепак, после се што помина во кариерата, работата советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски секако ќе биде нов предизвик за легендарниот Шевченко.

Слични содржини