Зеленски: Построгите санкции против Москва се поевтини од постојаното подобрување на одбраната

од Stefanija Kuzmanovska

Украинскиот претседател Володимир Зеленски повика на построги санкции против Москва за да се запре протокот на делови за производство на руски ракети.

Тој, исто така, истакна дека за Киев и неговите сојузници е поевтино да го запрат нивниот транзит отколку постојано да ги подобруваат противвоздушните системи за да го елиминираат нивниот ефект.

Ова е втор пат за нешто повеќе од една недела Зеленски да повика на построги мерки насочени кон запирање на, како што го нарекуваат украинските власти, рускиот „ракетен терор“ врз цивилни цели, пренесува „Ројтерс“.

Слични содржини