Зеленски пристигна во Литванија, следат посети на Естонија и Летонија

од Stefanija Kuzmanovska

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека по денешната посета на Литванија ќе ги посети Естонија и Летонија.

„Естонија, Летонија и Литванија се наши сигурни пријатели и принципиелни партнери. Денеска пристигнав во Вилнус пред да заминам за Талин и Рига“, напиша Зеленски на својот профил на мрежата Х.

Тој во вторникот разговараше со романскиот претседател Клаус Јоханис за начините за зголемување на капацитетот на граничните премини меѓу Романија и Украина, додека во разговор со неговиот полски колега Анджеј Дуда рече дека границата меѓу двете земји треба да биде „граница на единство“ и ѝ се заблагодари на Варшава за поддршката на патот на Украина кон ЕУ и НАТО.

Слични содржини