Земјотресот во Хрватска, повторно се тресеше околу Петриња

од Берта Китинска

Вечерва, околу 18:46 часот, Сеизмолошката служба забележала  слаб земјотрес со епицентар на седум километри јужно од Петриња, во близина на Горња Башуга.

Јачината на земјотресот бил 2,6 според Рихтер, а интензитетот во епицентарот на III степен наЕМС, објави Сеизмолошката служба.

Во Петриња  веќе речиси една година се јавуваат повремени земјотреси, по првиот силен земјотрес

Слични содржини