Зошто вооружените сили на Украина не би можеле да бидат одговорни за нападот сo дронови врз Москва?

од Vladimir Zorba

Три дена по ред, од 28 до 30 мај, Русите масовно го гранатираа Кијив со разни видови ракети и беспилотни летала камикази, кој од почетокот на мај е нападнат 17 пати. На оваа позадина, како што го рече градоначалникот на главниот град на Украина, Виталиј Кличко , точно се совпаднаа размислувањата на речиси секој жител на главниот град и регионот: зошто московјаните одмараат, зошто не им даваме кошмари за возврат?

Се разбира, сето тоа се емоции, но тие се апсолутно адекватни. После сите злосторства извршени од Русите, нормално е да го мразиме непријателот и да сакаме одмазда. Но, за разлика од Русија и нејзината армија, вооружените сили на Украина не ги прекршуваат законите и обичаите на војната. Украинската војска работи исклучиво во рамките на меѓународното право, кое дозволува удари врз легитимни цели дури и на територијата на Руската Федерација, особено оние кои постојано ги напаѓаат украинските цивилни градови и цивилната инфраструктура. Важно е ова да се нагласи во контекст на нападите врз Москва од неидентификувани беспилотни летала и обвинувањата дека „зад тоа стои киевскиот режим“, пишува Мирослав Лискович во анализата објавена на Укринформ.

Утрото на 30 мај, главниот град на земјата агресор беше подложен на масовен напад со беспилотни летала. Според различни извори, Москва ја нападнале од 8 до 32 беспилотни летала. Повеќето од нив наводно биле соборени од противвоздушна одбрана. Но, оваа „несовпаѓање“ во бројките (дури четири пати!) веќе бара внимателна проценка: тука нешто не е јасно…

Целиот текст на следниот линк!

Слични содржини