🎥Свиткан на подот, во пелени: Биографски филм за Путин направен со помош на AI

од Vladimir Zorba

Откако неколку пати беше одложуван, за 26 септември беше најавена светската премиера на новиот биографски филм за рускиот претседател Владимир Путин, каде главниот лик го генерира вештачката интелигенција.

Во соопштението полското студио AIO соопшти дека филмот наречен „Путин“ ќе биде прикажан во 35 земји и го опиша како „лична и интимна приказна за лидерот на Кремљ“, пренесе „Гардијан“.

Првпат објавен во мај 2022 година, „Путин“ е дебитантски филм на англиски јазик од полскиот режисер Бесалеел, познат како Патрик Вега, кој е одговорен за низа домашни бокс-офиси хитови кои прикажуваат страшно насилство, но ги прикажува и неговите значителни продукциски вредности, како на пр. како „Pitbull“, „Mafia Women“ и „Botox“.

Режисерот рече дека создал сопствена технологија за вештачка интелигенција за да создаде филмска верзија на Путин.

„Поканувањето на Путин во студио за 20.000 „снимки“ не беше опција, а достапните архивски материјали не ни дозволуваа да користиме длабоки фалсификати со висока резолуција за кинематографска употреба. Како резултат на тоа, по речиси две години развој, ја создадовме нашата пионерска технологија управувана од AI, која ни овозможи да развиеме филмски лик без да се потпираме на вистински човечки модел“, рече тој.

Првобитно насловен „The Vor in Law“ (термин што се користи за важни личности во организираниот криминал), филмот содржи и снимки снимени од украински филмаџии за време на руската инвазија.

Во трејлерот, меѓу другото, Путин е прикажан како носи валкана пелена, како вежба боречки вештини и се соочува со Борис Елцин.

Бесаел додаде: „Путин# не е само филм. Тоа е одговор на глобалната потреба да се разберат мотивите и постапките на една од најконтроверзните личности во современата политика. Мисијата на мојата продукција е да им овозможам на гледачите „упатство“ за Путин, со цел да ги ублажи стравот и неизвесноста што доминираат во светот денес“.

Слични содржини