📸 Грција испраќа моќен ракетен систем во Украина

од Stefanija Kuzmanovska

Ако американските републиканци и кадровската рефлексија на нивната политичка мудрост, Доналд Трамп, целосно ирационално блокираат нов пакет вооружена помош за нападната Украина, не сите како нив стојат со скрстени раце додека нападнатата земја крвари.

Извештаите во грчките медиуми сугерираат дека земјата се подготвува да ѝ ги префрли на Украина многу потребните ракетни системи земја-воздух со долг дострел, С-300, од советско производство. Станува збор за системот кој Украина го бараше од Грција практично од почетокот на руската инвазија. Иако ова е крајно невообичаено за членка на НАТО, Грција има прилично голема залиха на советски ракетни системи С-300 и очигледно се согласила да ги предаде на оние на кои им се најпотребни во ефективен договор со администрацијата на Бајден. Ова секако не е добра вест за руските воени авиони, пишува „Слободна Далмација“.

Грчкиот весник „Катимерини“ објави дека е договорено масовно пренесување на грчките одбранбени средства во Киев, а покрај системите С-300, договорот наводно вклучува и друга советска опрема од грчките противвоздушни залихи: ПЗО системи со краток дострел Тор и Оса, и двоцевни советски противвоздушни пиштоли ЗУ-23-2.

Атинскиот весник пишува дека Грција дала зелено светло за трансфер на С-300 на Киев во замена за ветувањето на САД дека ќе ја одобрат продажбата на своите „невидливи“ ловци Ф-35. Минатиот петок, американскиот Стејт департмент навистина одобри можна воена продажба на Грција на 40 повеќенаменски борбени авиони од петтата генерација Ф-35, плус придружна опрема, во вкупен износ од 8,6 милијарди долари.

Украина ја започна војната со руските агресори со околу 250 фрлачи за ракети земја-воздух со долг дострел С-300. Поради интензитетот на руските напади во последните две години, ова оружје е доста исцрпено, а речиси се исцрпени и залихите на ракети со кои располагаат. Врз основа на визуелни докази, Украина првенствено ги користела системите С-300ПС во конфликтот. Овој модел е развиен од Советскиот Сојуз во средината на 1980-тите, а се базира на шасијата на камионот 8х8 МАЗ-7910, за разлика од влечените системи С-300, кои имаат значително помала подвижност.

Иако системот С-300ПС може да истрела различни типови на ракети пресретнувачи, ракетата 5В55Р со полуактивен радар и терминално наведување е главниот тип во Украина. Овој проектил има максимален дострел од 90 километри и може да погоди цели на голема височина. До пристигнувањето на американските Патриоти, С-300 беше најмоќниот систем за воздушна одбрана со долг дострел кој ѝ беше достапен на Украина. Покрај С-300ПС, Украина користи и помал број модели С-300В1. Лансерот е поставен на возила со следење, а има и вградена способност за антибалистички проектили (ABM).

Грција во моментов е единствената членка на НАТО која сè уште оперира со системите С-300. Наводно има најмалку 12 од нив (не е јасно дали тоа се сите системи или само фрлачите – второто изгледа поверојатно), а тоа е многу подобрена верзија на С-300ПМУ-1 со помодерен 30Н6Е радар. Тој систем може да истрела и ракети 48Н6 чиј дострел варира од 150 до 250 километри и меѓу другото имаат систем за наведување со полуактивно радарско наведување во терминалната фаза. Тие предности сами по себе би обезбедиле скок напред за Украина во споредба со сите претходни ракети С-300 кои ги користеле досега.

Грчките С-300 им овозможија на бројните западни сојузници да ги користат за време на воздушни вежби и да бараат слаби точки во последните години. Ова особено добро го искористи Израел, кој се соочи со закани од С-300 во Сирија и Иран.

Слични содржини