📸 Руски олигарх објави 12 лаги кои Путин ги кажал во интервјуто со Такер Карлсон

од Stefanija Kuzmanovska

Некогашниот руски олигарх, најбогат човек во Русија и соработник на рускиот претседател Владимир Путин, а сега негов жесток критичар, Михаил Ходорковски објави на мрежата X објаснувања за сите лаги што рускиот претседател ги кажал во интервјуто со Такер Карлсон.

1. Путин тврди дека Русија стана најголемата европска економија.
Вистина: Русија е на 32-то место во Европа според БДП (ППП) по глава на жител.

2. Путин уште еднаш ја кажа старата лага за американските ветувања дека НАТО нема да се прошири на исток.
Вистина: Таков договор никогаш немало. Така кажа дури и Горбачов, а во секој случај земјите влегуваат во НАТО по своја волја. Ако Путин не сакаше НАТО да расте, не требаше да им објави војна на соседите.

3. Путин негираше дека некогаш рекол дека САД се подготвуваат да ја нападнат Русија.
Вистина: Тој го кажа ова три дена пред инвазијата на Украина, за која рече дека ќе биде „упориште“ за напад на НАТО.

4. Тој рече дека протестите на Мајдан станале насилни иако Јанукович одбил да употреби каква било сила против демонстрантите.
Вистината: Полицијата на Јанукович за немири во Беркут брутално ги растера демонстрантите, а нејзините снајперисти убија 76 луѓе за три дена во февруари 2014 година.

5. Тој рече дека Киев го започнал конфликтот во Донбас користејќи ги своите воздушни сили против цивили.
Вистина: Конфликтот започна на 12 април 2014 година, кога офицерот на ФСБ Игор Гиркин ги предводеше сепаратистите да го заземат градот Славјанск. Украина првпат ја искористи својата авијација како одговор на 26 мај во битката за аеродромот во Доњецк.

6. За време на говорот за алтернативната историја на почетокот на интервјуто, Путин рече дека Украина е вештачки ентитет создаден на иницијатива на Јосиф Сталин.
Вистина: Украина беше додадена на Советскиот Сојуз во 1922 година, под Ленин. Но, Украинската Народна Република беше прогласена во 1917 година – пред преземањето на болшевиците – и беше призната од руската привремена влада.

7. Путин рече дека Полска го принудила Хитлер да објави војна во 1939 година со тоа што не соработувала со неговите планови.
Вистина: Плановите на Хитлер вклучуваа истребување на полските Словени и Евреи и повторно населување со Германци. Како изговор за инвазијата беше искористена таканаречената полска провокација.

8. Зборувајќи за Зеленски, Путин рече дека еднаш го прашал украинскиот претседател зошто тој, како син на ветеран од Втората светска војна, ќе соработува со неонацистите.
Вистина: Таткото на Володимир Зеленски е роден во 1947 година, по крајот на Втората светска војна.

9. Путин рече дека НАТО има опции да ја признае руската анексија на делови од Украина.
Вистина: Нема. ОН ги прогласи анексиите за нелегални според меѓународното право, а и да сака, НАТО веќе нема право да ја оспорува таа одлука.

10. Путин тврди дека Украинците се уште се сметаат за Руси.
Вистина: Путин фундаментално погрешно го разбрал украинскиот национален идентитет и лажно верувал дека Украинците се гледаат себеси како Руси, клучна грешка што доведе до катастрофална инвазија. Анкетата од 2022 година покажа дека 93 отсто од Украинците ја поддржуваат независноста, а само три отсто поддржуваат спојување со Русија.

11. Путин рече дека Зеленски ги забранил мировните преговори со Русија.
Вистина: Зеленски конкретно забрани преговори со Путин и рече дека Украина е „подготвена за дијалог со Русија, но со друг претседател“.

12. Тој рече дека новинарот на „Волстрит Журнал“ Еван Гершкович бил уапсен поради собирање доверливи информации за руската војска во име на американското разузнавање.
Вистина: Гершкович пред апсењето работеше како новинар во Русија од 2017 година. Незаконски е приведен за да ги принуди САД да се согласат на некој вид отстапка.

Слични содржини