📽 Маск пристигна во Израел: Нетанјаху го однесе во кибуцот кој го уништија терористите на Хамас

од Stefanija Kuzmanovska

Кабинетот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска соопшти дека премиерот го однел американскиот милијардер Елон Маск во кибуцот Кфар Аз, кој беше уништен во нападот на Хамас на 7 октомври.

Целта на посетата е да му се покажат на Маск остатоците од кибуцот, каде што луѓето биле касапени, живи запалени или киднапирани и однесени во Појасот Газа, пишува „Тајмс оф Израел“.

Маск го слушнал сведочењето од водачите на локалниот совет и претставниците на портпаролот на израелските одбранбени сили (ИДФ) за масакрот во кибуцот.

Генералниот директор на SpaceX го посетил и домот на шефот за безбедност Офир Либштајн, кој беше убиен во размена на оган со терористичка група.

Маск се сретна со четиригодишната Абигејл Еден, која вчера беше ослободена при размена на заложници.

Израелскиот претседател Исак Херцог ќе се сретне со Маск за да разговара за „потребата од борба против онлајн антисемитизмот“.

Израелскиот министер за комуникации Шломо Кархи изјави дека неговата земја постигнала договор со сопственикот на Tesla за воведување на Starlink комуникација во Газа, со одобрение на министерството.

Слични содржини