📽 Пекинг: Поради снег на шините се судрија две возила на метрото, повредени повеќе од 500 лица

од Stefanija Kuzmanovska
224 прегледи

Две возила на метрото се судрија во Пекинг, каде обилниот снег ги затрупал пругите, по што 515 лица биле пренесени во болница, од кои 102 со скршеници, соопштија градските власти.

Од повредените 25 биле под надзор, а 67 останале на понатамошно болничко лекување.

Несреќата се случила во четвртокот вечерта во западниот, ридски дел од градот, на надземниот дел од пругата, на трасата на линијата на метрото Чангпинг, пренесува АП.

Поради лизгавата патека, кај предното возило било активирано автоматско сопирање, но на она зад него, кое се наоѓало на надолнина, му се излизгале тркалата и не успеало навреме да закочи.

Остануваат предупредувањата поради голомразица на патиштата, екстремен студ и прогноза за дополнителни врнежи, а температурите се очекува да се спуштат до -11 Целзиусови степени во текот на ноќта, пренесува АП.

Нема пријавени смртни случаи во зимските бури кои ја зафатија северна Кина, каде температурите ќе паднат до -40 степени во некои провинции.

Слични содржини