📽 Ракетен напад врз Киев: Има повредени

од Stefanija Kuzmanovska

Русија изврши воздушен напад врз Киев во текот на ноќта, а остатоци од соборено оружје паднале во неколку области, при што беа повредени најмалку две лица и оштетена станбена зграда, соопштија во понеделникот властите во главниот град на Украина.

Виталиј Кличко, градоначалникот на Киев, на апликацијата за пораки Телеграм навел дека маж и жена се здобиле со рани од шрапнели во областа Дарницки во југоисточниот дел на градот.

Тој додаде дека итните служби биле испратени во областа Холосивски во југозападниот дел на Киев, каде што дел од проектилот удрил во покривот на станбена зграда, предизвикувајќи пожар кој веднаш бил изгаснат.

Серхи Попко, началникот на градската воена управа во Киев, на Телеграм соопштил дека системите за противвоздушна одбрана „собориле непријателски цели“, сугерирајќи исто така дека Русија го нападнала Киев со проектили.

Очевидци на „Ројтерс“ слушнале неколку силни експлозии веднаш по 4 часот наутро.

Сè уште не се познати размерите на нападот и целосниот обем на штетата.

Слични содржини