📽 Зеленски: Имав искрен разговор со Орбан

од Stefanija Kuzmanovska

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека имал „искрен“ разговор со унгарскиот премиер Виктор Орбан во Аргентина.

„Беше максимално искрено – и очигледно се работеше за нашите европски работи“, рече Зеленски во своето ноќно видео обраќање објавено на каналот Телеграм.

Шефот за печат на Орбан, Берталан Хаваси, потврди дека Зеленски и унгарскиот лидер имале средба на маргините на инаугурацијата на аргентинскиот претседател.

„Во врска со пристапувањето на Украина во ЕУ, Виктор Орбан сигнализираше дека земјите-членки на Европската унија континуирано разговараат за ова прашање“, навел Хаваси.

Слични содржини