10 тајни на совршен тен ова лето

од desk4

Сончањето е убаво, но исто така научивме дека треба да бидеме внимателни кога станува збор за изложување на сонце. Сончевите зраци можат да ја оштетат кожата и да предизвикаат сериозни здравствени проблеми. Но, сонцето е и добро за нас. Го зголемува нивото на серотонин, а серотонинот е природен седатив, докажано дека ја ублажува вознемиреноста. Покрај тоа, сонцето го зголемува нивото на витамин Д кој е добар за коските, забите, кожата и ноктите. На крајот на краиштата, тоа добро го знаете и вие: после секој одмор веројатно се враќате дома желни да ги средувате косата и ноктите.

Знаеме дека не можете да одолеете на потемнување (ниту ние!), Еве неколку трикови за тоа како да обезбедите здрав тен без здравствени проблеми!

Пред да се изложите на сонце, потребно е да се заштити кожата одвнатре. Наша препорака е да користите додатоци во исхраната кои содржат комплекс на антиоксиданти и растителни масла кои го намалуваат оксидативниот стрес и ја штитат кожата одвнатре пред изложување на сонце. Таков додаток во исхраната е Almagea® SUNLOVE SKIN +, кој содржи иновативна комбинација на антиоксиданти (астанксантин, лутеин, зеаксантин, коензим Q10, витамин Е и селен) и скапоцени масла од араган и арган. Тајната на Almagea® SUNLOVE SKIN + е во неговото моќно антиоксидативно дејство кое ги штити клетките од штетните ефекти на слободните радикали. Природниот астаксантин (6,6 мг), витамин Е, селен, коензим Q10 и лутеин функционираат синергетски со високо квалитетни растителни масла од борја и арган, со цел да се зачува здравјето на целиот организам. Астаксантинот има 10 пати посилно дејство од бета каротенот. Уникатното антиоксидативно и антиинфламаторно дејство на активните супстанции овозможува подготовка на кожата за одговорно изложување на сонце. За време на екстремно високиот УВ индекс, се препорачува да се користат 2 капсули Almagea® SUNLOVE SKIN + (2 пати по една капсула, со поголем оброк) поради поголема потреба на организмот за антиоксидантна заштита.

Исто така, не заборавајте да се заштитите. Еден добар антиоксиданс навистина вреди во својата тежина со злато, но тоа нема да ви помогне ако се изложите на сонце без квалитетна заштита. Затоа, не заборавајте да го добиете вистинскиот фактор на заштита. Не барајте само на големи бројки: проверете дали заштитува и од УВА и УВБ зраци. При изборот на вистинскиот производ, обрнете внимание на вашите лични потреби. Имено, секоја кожа има своја сенка и свое безбедно време на изложеност. За лесни патишта, тоа е ниско; за природна црвенокоса е многу, многу ниска. За темна коса, тоа е малку подолго. Во секој случај, ако не сте сигурни, скратете го времето на изложување на сонце и изберете време до 10 часот наутро или по 16 часот.

Совршена формула за летна убавина е: малку сонце, малку сенка и многу претпазливост. Но, заштитниот фактор се применува и во сенка, особено ако сте покрај водена површина: сончевите зраци може да се рефлектираат на површината на водата. Затоа, заштитата е неопходна, дури и кога се чувствувате далеку од сонцето.

Носете лесна облека, особено ако сонцето ве запали некаде претерано. Шапка, лесна облека што го покрива телото… тоа е начин да се заштитите.

Заменете ги кремите за брзо сончање со додатоци во исхраната. Сè уште треба да користите заштитен фактор, ние сепак препорачуваме внимателно и умерено изложување на сонце, но додатоците во исхраната со астанксантин даваат сила на одбраната на вашето тело и кожата полесно и побрзо ќе се затемни. Повторно Almagea® SUNLOVE SKIN + доаѓа на помош: таа е формулирана за да ја заштити кожата од оксидативен стрес и да помогне во зачувувањето на нејзината убавина одвнатре. Како изгледа тоа во пракса? Ако ги користите сите мерки на претпазливост, се враќате дома убаво пржен!

Јадете храна што ја сака сонцето. За среќа, летото е лесно. Потребна ни е храна со ликопен.Тоа се домати и сличен летен зеленчук. Темно чоколадо и кафе исто така помагаат – содржат флавоноиди кои помагаат да се одржи кожата здрава.

Пијте вода. Знаеме, досадно ни е да се повторуваме, но пиеме многу и многу вода. Кожата мора да се хидрира одвнатре – и навистина е разумно да се внимава да не дехидрира на такви (премногу) високи температури.

Грижете се по изложување на сонце. Поминавте прекрасен ден надвор, се заштитивте од сонцето и сега можете да се опуштите? Не навистина! Ако сте изгорени, користете тоници, лосиони и креми кои го олеснуваат воспалението на кожата. Пијте многу течности и внимавајте на хидратацијата, внатре и надвор

Слични содржини