„300.000 НАТО војници во приправност“: Столтенберг зборуваше за распоредувањето на силите

од Stefanija Kuzmanovska

Северноатлантската алијанса се подготвува за „конфликт кој може да се случи во секое време“, пишува „Ројтерс“ за воените планови на НАТО кои ќе се решаваат на самитот во Вилнус во јули. Целта е подобра подготвеност на Алијансата за напад и подобрена логистика. За првпат по Студената војна, се ажурираат плановите за тоа како да се одговори во случај на руски напад.

„Основната разлика помеѓу кризниот менаџмент и колективната одбрана е оваа: не сте вие, туку нашиот непријател, кој одредува кога“, рече адмиралот Роб Бауер, еден од највисоките воени претставници на НАТО. НАТО тоа го нарекува „регионални планови“, а како дел од нив членките на НАТО ќе добијат насоки.

„Сојузниците точно ќе знаат какви сили и способности се потребни, вклучително и што, каде и кога да се распоредат“, ги коментираше доверливите документи Јенс Столтенберг, шеф на НАТО. Ова ќе го формализира процесот што започна по руската анексија на Крим во 2014 година, кога западните сојузници испратија борбени единици на Исток за првпат, а Британија, Канада и Германија ги презедоа водечките улоги во трите балтички држави.

Алијансата, се согласуваат експертите, повеќе не се подготвува за голем напад, туку за неколку помали, регионални кризи, за кои ќе биде потребно брзо распоредување на силите. Впрочем, картите се значително различни отколку во Студената војна, со оглед на повеќекратните земји-членки и пристапувањето на Финска. Сега и таа граница е значаен дел од сложувалката, а претходно главното потенцијално бојно поле беше Германија.

Голема новина е и постоењето на дронови, хиперсонично оружје и брзата циркулација на информации. Има многу предизвици – треба да се стават 300.000 војници во готовност, од претходните 40.000, а има и производство на муниција и оружје, исцрпени од војната во Украина.

Слични содржини