4 видови на храна кои предизвикуваат запек и го забавуваат варењето

од Vladimir Zorba

Сигурни сме дека знаете колку е важно редовното празнење на дебелото црево за целокупното здравје на една личност. Но, дали знаевте дека отсуството на празненње може да предизвика, па дури и да укаже на одредени здравствени проблеми?

Пецкање и непријатни стомачни болки се проблеми кои мачат голем број луѓе. Стомачните проблеми се тесно поврзани со исхраната и начинот на живот, па на влошување на состојбата влијаат прекумерното внесување масти, прејадувањето, нередовните оброци, прекумерното внесување алкохол, кафе и газирани пијалоци…

Често се вели дека храната е добра за варењето, но овој пат ќе ги погледнеме оние кои не се.

1. „Брза“ храна

Брзата храна не е најздрава, иако е многу вкусна. Вака подготвената храна има многу масти, а малку влакна, а тоа е комбинација која значи тешко движење низ цревата. Доколку не внимавате на внесот на влакна, можна е констипација.

2. Преработени житарки

Во оваа група спаѓаат бел леб, бел ориз, тестенини, пецива… Намалениот внес на влакна преку оваа храна негативно влијае на функционирањето на цревата и предизвикува запек. Се препорачува преработените житарки да се заменат со цели зрна.

3. Црвено месо

Ако имате проблем со запек, црвеното месо заменете го со риба и пилешко – содржи малку масти и многу протеини. Ако не можете да се откажете од црвеното месо, почнете да го јадете со зеленчук кој е богат со влакна.

Разбирливо е да јадете многу свежа салата со риба и пилешко, бидејќи е полна со влакна кои благотворно делуваат на перисталтиката на цревата.

4. Слатки

Рафинираните шеќери содржат мала количина на влакна потребни за урамнотежено варење. Слатките можат да бидат проблем ако ги јадете во големи количини, а оние кои содржат големи количини шеќер, како бонбоните или млечното чоколадо, може да предизвикаат запек.

Слични содржини