Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

АХВ изврши вонредна инспекциска контрола, изречени се 46 мерки едукација и две парични казни

Пропусти во поглед на почитување на препораките за заштита од корона вирусот, како и недоследности во однос на општите хигиенски услови и продажба на производи со изминат рок на употреба, како и пропусти во редовното водење записи за спроведување на добри хигиенски практики, утврдени се при контролите што ги врши …

Повеќе

Зошто е важен витаминот Д?

Витаминот Д е неопходен за организмот бидејќи ја помага апсорпцијата на калциум и фосфор од исхраната и на тој начинобезбедува здравје на коските и на забите. Секојдневно се прават различни истражувања кои што докажуваат колку е важен витаминот Д и ги прошируваат областите во кои што е корисен. Така, денес …

Повеќе

Храна која го подобрува расположението

Во услови на самоизолација, очекувано е и да сме нерасположени и нервозни, но и да ни се јаде почесто. Прво правило за да останеме здрави е да не се прејадуваме, а секако во овој период можеме да си помогнеме со намирници кои го подобруваат нашето расположение. Врската меѓу расположението и …

Повеќе

Џоли донираше милион долари за најранливите – децата

Анџелина Џоли се грижи за децата на кои им се потребни оброци за време на пандемијата, пишува People. Оскаровката и активистка донирала еден милион долари за организацијата No Kid Hungry, која дистрибуира помош за заедниците да можат да ги нахранат децата кои се потпираат на ручекот во училиштата. „Од оваа …

Повеќе

Најлесната пица-пита од готови кори, одлична за појадок и вечера

Нема полесен начин како да имате највкусна пита со пица-фил во домашни услови, која нема да ве чини премногу, а е едноставна за подготовка. Состојки: 10 готови кори за пита 150 гр сирење 100 гр рендана шунка 100 мл млеко 2 јајца Кечап Малку прашок за пециво Оригано Масло Подготовка: …

Повеќе

Рецепти за јадења од коприва: Полни со железо доволно за целото тело

Копривата е многу здрава, а освен како чај и додаток во исхраната, таа може да биде и добра основа за здрав и комплетно нутритивен оброк. Во продолжение ви откриваме три рецепти со коприва благодарение на кои ќе внесете доволно калциум, магнезиум, манган, витамин К и железо. Кајгана со корпиви Потребни …

Повеќе

Доктор Зенделовска советува: Сега не е време за диети – со зеленчук, овошје и пилешко против коронавирусот

Имајќи предвид дека сé уште не е достапна вакцина за вирсуот КОВИД-19, правилната исхрана која игра важна улога во превенцијата од заразни болести, посебно е битна сега, во овој случај. Според нутриционистите, во овој момент не е време за диети со висок процент на масти и протеини, а со мала …

Повеќе

За поскапување казни до 5.000 евра: Храна има доволно – граѓаните да не паничат

Прехранбената индустрија во земјава им порачува на граѓаните дека нема потреба панично да купуваат залихи зашто има доволно леб, брашно, масло за јадење, млеко, млечни производи, јајца, кондиторски производи, месо и месни преработки. Граѓаните не треба да стравуваат и од евентуални поскапувања. Според надлежните, треба да се плашат единствено трговците …

Повеќе

Зошто копривата мора да биде дел од вашата редовна исхрана?

Во овој период младата и свежа коприва ни е достапна во природата и на пазарите, а нејзините позитивни бенефити по нашето здравје се многубројни. Ако ја исушите, како што се суши природен чај, тогаш можете да ја користите исто како чај или како зачин во повеќе видови јадење. Свежата коприва …

Повеќе

Посно шарено рижото, идеја за вкусен ручек (РЕЦЕПТ)

Оризот е една од намирниците кои може да се користат во време на карантинот, бидејќи има долг рок на траење, а од две шолји ориз може да се направи ручек за целото семејство. За ова рижото потребни ви се: 200 гр ориз 300 гр спанаќ 2 моркова Еден компир Две …

Повеќе