Храна која сите ја имаме дома го забавува стареењето и го намалува ризикот од срцеви заболувања

од Vladimir Zorba

Ако сакате долг, здрав и активен живот, вашата кујна секогаш нека биде полна со една храна.

Истражувањето спроведено со децении покажа дека луѓето кои редовно јадат јаткасти плодови имаат поголема веројатност да бидат физички активни и имаат помал ризик од срцеви заболувања како што стареат.

Научниците веруваат дека ова се должи на хранливите материи во јаткастите плодови и нивното влијание врз целокупното здравје. Тие следеле 3023 мажи и исто толку жени 20 години и го споредиле нивното здравје со исхраната.

Оревите се единствениот одличен растителен извор на омега-3 алфа-линоленска киселина, за која е докажано дека го поддржува здравјето на срцето и мозокот, како и здравите процеси на стареење.

Само една порција ореви, околу една шака, има импресивна низа на хранливи материи кои имаат корист за целокупното здравје.

Тие се состојат од четири грама протеини, два грама влакна и магнезиум (45 милиграми). Оревите исто така обезбедуваат бројни антиоксиданси, вклучувајќи ги и полифенолите.

Оние кои јадат јаткасти плодови се чини дека имаат уникатен телесен фенотип кој со себе носи и други позитивни здравствени ефекти, како што е подобар квалитет на исхраната, особено ако јаделе јаткасти плодови од детството до средината на зрелоста.

Консумацијата на јаткасти плодови е исто така поврзана со губење на тежината – консументите на јаткасти плодови покажаа значително пониски концентрации на гликоза во крвта од оние кои не јадат јаткасти плодови.

Слични содржини