Баварската машина ја покори Европа

од Vladimir Zorba
180 прегледи

Германскиот хегемон Баерн Минхен по втор пат во својата историја забележа „требл“, откако во финалето во Лигата на шампионите го победи ПСЖ со 1: 0 во Лисабон.

Херој на Баварците стана детето на парижаните, Кингсли Коман, кој го постигна единствениот гол во големиот судир. Ова се случи во 60-тата минута по асистенцијата на Џошуа Кимих.

Така, Баерн ја освои Европа по шести пат во својата историја и се изедначи на третото место во рангот со претходниот шампион на Стариот континент Ливерпул. Сепак, Германците тоа го сторија на неверојатен начин – само со победи (11 од 11) со гол разлика од 43:8, нешто што не го постигнал никој друг, дури и кралот на турнирот – Реал Мадрид.

Тоа беше и 21-ва последователна победа на Баерн во сите натпреварувања. Покрај тоа, од почетокот на календарската година, тимот сè уште не го познава вкусот на поразот – 25 успеси на 26 натпревари, а само Р.Б.Лајпциг не изгуби од тимот од Минхен – 2: 2 во Бундеслигата.

ПСЖ, од друга страна, ја пропушти одличната шанса за победа во Лигата на шампионите за прв пат во своето деби финале. Ова главно се должи на пропустите на Нејмар и Килијан Мбапе во првото полувреме.