Абас изрази подготвеност да ја преземе контролата врз Газа по завршувањето на војната

од Stefanija Kuzmanovska
319 прегледи

Шефот на палестинската управа Махмуд Абас денеска изјави дека власта што ја предводи е подготвена да ја преземе контролата врз Газа по завршувањето на војната меѓу Израел и Хамас, како дел од решението на конфликтот со создавање на две држави, објави палестинската новинска агенција ВАФА.

„Целосно ќе ја преземеме нашата одговорност како дел од сеопфатното политичко решение“, рече Абас, мислејќи на создавањето независна палестинска држава која ќе ги вклучи Западниот Брег, Источен Ерусалим и Појасот Газа.

Но, сегашната израелска религиозно десничарска влада и повеќето нејзини членови се против ваквото решение на израелско-палестинскиот конфликт. Некои екстремно десничарски израелски министри бараат анексија на Западниот Брег, па дури и на Појасот Газа.

Хамас воспостави контрола врз Газа во 2007 година кога го собори движењето Фатах на Абас, кој ја задржа контролата врз палестинските територии на Западниот Брег.

САД бараат палестинската управа да биде вклучена во дискусиите за повоената иднина на Газа, но многу Палестинци сакаат Абас да се повлече и сметаат дека не треба да се врати на власт во Газа со помош на Израел.

Слични содржини