Алијанса ја поддржува одлуката Џафери да биде технички премиер

од Nikola Popovski

Лидерот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари вели дека ќе ја поддржи одлуката Талат Џафери да биде првиот технички премиер Албанец. Според него, тоа е симболика и порача дека секоја албанска партија треба да покаже широкоградост во овие моменти и да продолжат понатаму, со цел да се има успешни избори.

Таравари денеска по панел-дискусија на партијата, одговори на новинарско прашање дека начелно имаат одлука од Централното претседателство на АА на парламентарните избори да настапат самостојно.

-Сите комбинации се можни – и да имаме, и да поддржиме некој друг, ќе видиме. Немаме дефинитивна одлука, рекол претседателот на АА на прашањето дали ќе имаат свој кандидат за претседател на изборите.

Веќе е извесно дека собранискиот спикер Талат Џафери, ќе биде првиот човек во техничката влада до изборите во април следната година. Тој посочи дека оваа функција со должно почитување и соодветна одговорност ќе биде спроведена од негова страна.

И додека Џафери седнува во премиерската фотелја на 28-ми јануари, органите на владејачката СДСМ треба да го номинираат претседателот на Собранието. Јован Митревски координаторот на нивната пратеничка група е човекот кој би требало да претседава со Собранието.

Слични содржини