Американските и британските сили бомбардираа неколку локации на Хутите во Јемен

од Stefanija Kuzmanovska
270 прегледи

Американските и британските сили започнаа нова серија напади врз цели на Хутите во Јемен, додека вооружената група поврзана со Иран продолжува да цели на комерцијални бродови во Црвеното Море.

Хутите, кои контролираат голем дел од Јемен, од ноември нападнаа десетици бродови на главниот воден пат, нарушувајќи ја меѓународната поморска трговија и предизвикувајќи загриженост за влијанието врз глобалната економија.

Во понеделникот, САД и Велика Британија соопштија дека извршиле осум напади, поддржани од Австралија, Бахреин, Канада и Холандија, а официјални лица изјавиле за АП дека борбените авиони и ракетите Томахавк лансирани од воени бродови и подморници биле користени за уништување на локациите за складирање на ракети и лансери на Хутите.

„Овие прецизни напади имаат за цел да ги нарушат и деградираат способностите што Хутите ги користат за да ја загрозат глобалната трговија и животите на невините морнари“, се вели во заедничката изјава.

Хутите велат дека нивните напади се одговор на израелската војна во Газа и ја покажуваат нивната поддршка за Палестинците.

Вооружената група изврши повеќе од 30 напади врз меѓународни бродови од средината на ноември, наведе министерството за одбрана на Велика Британија.

Слични содржини