Ангелов: С.Македонија не казнува антибугарски говор

од Vladimir Zorba

Главниот проблем е што антибугарскиот говор не беше казнет со постапките на Министерството за внатрешни работи во РС Македонија, изјави бугарскиот амбасадор во земјава, Ангел Ангелов.

Тој денеска беше повикан од претседателот на Комисијата за надворешна политика, Екатерина Захариева, да ги информира народните избраници за состојбата во РСМ, каде минатата недела беше претепан Христијан Пендиков.

„Не е можно шефот на дипломатијата на РСМ да дојде во Софија, да разговара со Пендиков и да допре тема за напад на омраза, а вчера вечерта заменик министерот за локална самоуправа да се појави на некоја програма и да каже дека Христијан бил нападнат затоа што дошло до судир со наркодилери и тоа било поради криминална активност“, рече Ангелов.

Тој нагласи дека се недозволиви обвинувањата за некаква криминална активност, која властите во Скопје сакаат да ги припишат на жртвата на бруталниот напад.

„Тврдењата дека на Пендиков му се судела за продажба на дрога се недозволиви. Излегол од државата со пасош, поминувајќи ја граничната контрола, односно никој не го бара“, објасни амбасадорот.

Тој изјави дека Пендиков кон крајот на декември поднел барање за бугарско државјанство со вадење со документ за немање криминално досие, издадено од РСМ.

„Незамисливо е да се објавуваат вакви лажни вести“, нагласи амбасадорот Ангелов и додаде. „Ние како дипломати сме испратени да градиме мостови, но за танго се потребни двајца, потребни се напори и од РСМ“.

Слични содржини