Апелација: Јанева излегува од притвор

од Vladimir Zorba

Екс шефицата на Специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева оди во куќен притвор откако Апелација ја прифати нејзината жалба на мерката притвор изречена од кривичниот суд.

Јанева порбара и од Кривичниот суд да и го укине притворот и да го замени со домашен за што понуди гаранција во недвижен имот – три стана, но жалбата беше одбиена.

Јанева е во притвор од 21 август кога беше уапсена поради инволвираност во случајот „Рекет“. Во текот на истрагата таа не даде исказ.

Судскиот процес за случајот „Рекет“ влегува во судница на 3 декември а на обвинителната клупа покрај Јанева ќе седнат Бојан Јовановски – „Боки 13“ и Зоран Милевски.

Слични содржини