Актуелно
Почетна / Глобално / Асанж се жали дека не може да го следи судскиот процесот за екстрадиција: Многу е оддалечен од своите адвокати

Асанж се жали дека не може да го следи судскиот процесот за екстрадиција: Многу е оддалечен од своите адвокати

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж се пожали во средата дека не може да ги следи расправиите за неговата екстрадиција во САД, додека неговите адвокати тврдат дека Велика Британија не треба да го екстрадира затоа што обвиненијата против него биле политички мотивирани.

epa07498914 Supporters of Wikileaks founder Julian Assange rally for his release outside of the Westminster Magistrates Court in London, Britain, 11 April 2019. Julian Assange was arrested in London 11 April. Wikileaks founder Julian Assange was arrested at the Ecuadorian Embassy in London, where he has claimed political asylum since June 2012, after he was accused of rape and sexual assault against women in Sweden. EPA/ANDY RAIN

На третиот ден од судското сослушување во Лондон, Асанж вели декаа тешко може да слушне од својата клупа што се случува во судницата и побарал да седне со неговите адвокати.

„Учествувам во ова исто како да го гледам Вимблдон“, му рече тој на судијата. „Не можам да комуницирам со моите адвокати и да ги прашам за појаснување“, додаде тој.

Адвокатите на Асанж ќе поднесат официјално барање во четврток за да го преместат од клупата на обвинети, откако судијката Ванеса Бараистер рече дека е сомнително дали тој технички сè уште би бил во притвор ако седне на друго место.

Таа објасни дека повеќето обвинети седеле нормално на клупата и не можат да направат исклучоци, но сепак побарала од адвокатите на Асанж да поднесат официјално барање.

Ејмс Луис, портпарол на владата на САД, рече дека не се противи на Асанж да седи на друго место во судницата, ако со лисици биде поврзан за судскиот полицаец.

САД  минатата година побараа од Велика Британија да го екстрадираат Асанж, откако му беше укинат азилот во амбасадата на Еквадор. Таму помина седум години таму и се обиде да ја избегне екстрадицијата во Шведска под обвинение за силување, кое во меѓувреме беше повлечено.

Адвокатите велат дека 48-годишниот државјанин на Австралија и „свиркач“ нема да добие фер судење во САД и, доколку биде осуден, може да биде осуден на затворска казна до 175 години.

Асанж стана познат на почетокот на минатата деценија кога Викиликс објави класифициран воен запис на американскиот напад со хеликоптери „Апачи“ во 2007 година во Багдад, при што загинаа околу 10 лица, меѓу кои и двајца вработени новинари на „Ројтерс“.

loading...