Австралија ја менува банкнотата од пет долари со ликот на кралицата Елизабета

од Stefanija Kuzmanovska

Австралија ќе ги замени своите банкноти од пет австралиски долари со портрет на кралицата Елизабета Втора со нов дизајн кој ќе ја одразува и почитува историјата на домородната култура на континентот, објави денеска Националната банка на земјата.

Одлуката уследи по консултациите со федералната влада, која ја поддржува промената, се вели во соопштението, пренесува „Ројтерс“.

Додаваат дека од другата страна на банкнотата, како и досега, ќе има слика од парламентот.

Слични содржини