Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Еве зошто Камила никогаш нема да стане кралица

Принцот Чарлс престолот го чека веќе 71 година и дефинитивно е наследникот кој најдолго чекал во историјата на тронот. Иако се шушкаше дека Елизабета Втора ќе се повлече во пензија и дека Чарлс ќе стапне на тронот, од тоа за сега нема ништо и Чарлс ќе мора да го почека …

Повеќе

Кралицата се согласила со одлуката на Хари и Меган

Британската кралица Елизабета Втора денеска соопшти дека се согласила со желбата на принцот Хари и неговата сопруга Меган да водат независен живот од кралскиот двор и дел од времето да минуваат во Канада. Кралицата во соопштението наведува дека денешниот состанок на највисоките членови на кралското семејство на приватниот имот Сандригнем …

Повеќе

Видно нерасположена и бесна: Први фотки од кралицата по скандалот (ФОТО)

Британските и светските медиуми не запираат со објавување нови написи и фотографии од кралското семејство, откако Меган и Хари се повлекоа од должностите. Така, осамнаа и фотографии од кралицата Елизабета Втора, на кои е и повеќе од очигледно дека таа е лошо расположена и дека е лута и бесна, како …

Повеќе

Оливија Њутн-Џон стана дама, доби почесна кралска титула

Австралиската актерска и музичка легенда, Оливија Њутн-Џон, доби кралска титула дама, како специјално признание за нејзината вклученост во борбата против ракот и покренување на свесноста за оваа тешка болест. Актерката, која е позната по својата улога во „Брилијантин“, долго време води битка со тешката болест. Таа покрај австралиско, има и …

Повеќе

Обраќање на кралицата: Приоритет Брегзит и Националната здравствена служба

Брегзит и Националната здравствена служба (НХС) се главните точки во програмата на Владата на Конзервативната партија, кои денеска без изнесени во говорот на кралицата Елизабета Втора. Приоритет на Владата е излегување на Велика Британија од ЕУ на 31 јануари, како и зголемување на финансиските средства за НХС. Во говорот се …

Повеќе

Кејт како вистинска идна кралица пречека илјада важни гости (ФОТО)

Во Бакингемската палата се одржа традиционалниот дипломатски собир кој го организира кралицата Елизабета, а на кој се појавија околу илјада важни гости. Секако, на овој собир присуствуваа и војводата и војвотката од Кембриџ, на кои ова им е шесто појавување на овој важен настан. Се работи за многу свечена прилика, …

Повеќе