Бајден го оспорува бројот на жртви што го пријавуваат властите во Газа

од Vladimir Zorba

Американскиот претседател Џо Бајден изјави во средата дека е сигурен оти израелските напади во опколениот Појас Газа резултирале со цивилни жртви, но тој фрли сомнеж врз официјалниот биланс на загинати од Министерството за здравство на Газа.

„Не добивам впечаток дека Палестинците ја кажуваат вистината за тоа колку луѓе се убиени. Сигурен сум дека се убиени невини“, рече Бајден на прашањето за бројот на загинати цивили во повеќе од две недели откако Израел почна да ја бомбардира енклавата.

Тој нагласи дека тоа е цената на водењето војна.

„Мислам дека Израелците треба да бидат крајно внимателни за да се погрижат да се фокусираат на луѓето кои пропагираат војна против Израел. Тоа е спротивно на нивните интереси кога тоа не се случува. Но, не им верувам на бројките што ги користат Палестинците“, додаде тој.

Изјавата дојде еден ден откако портпаролот на Советот за национална безбедност на Бајден направи слична проценка на податоците од Министерството за здравство во Газа поради контролата на палестинската група Хамас.

Слични содржини