Бајден именуваше свој долгогодишен помошник за пратеник на САД во ЕУ

од Vladimir Zorba

Американскиот претседател Џо Бајден, чија администрација е приоритет на односите со блокот од 27 нации, го предложи својот долгогодишен помошник Марк Гитенштајн за амбасадор во Европската унија, објави АФП.

Гитенштајн служеше под власта на поранешниот претседател Барак Обама како амбасадор во Романија, земја членка на ЕУ, каде што ја искористи својата позиција да се спротивстави на злоупотребата на моќ и во прилог на приватизацијата во младата демократија.

Бајден вети дека ќе ги заживее односите со сојузниците и со ентузијазам ја поддржа Европската унија, за разлика од неговиот претходник Доналд Трамп, кој беше скептичен кон мултинационалните институции и го поздрави разводот на Британија од блокот.

Адвокат по обука, Гитенштајн работеше 17 години како советник на Демократската партија во Комисијата за правда во Сенатот, каде што стана близок со Бајден, кој претседаваше со комисијата како млад сенатор во подем.

Гитенштајн работел со Бајден во клучна точка во кариерата на идниот претседател – водејќи го отфрлањето од страна на Сенатот на Роберт Борк, кандидат за Врховниот суд – и подоцна напиша книга за епизодата.

На самиот Гитенштајн ќе му треба потврда од Сенатот под контрола на демократите, но републиканецот Тед Круз ја задржа номинацијата поради приговорите за позицијата на Бајден за гасоводот „Северен тек 2“ меѓу Русија и Германија

Трамп го именуваше Гордон Сондленд, богат сопственик на хотел, за свој амбасадор во ЕУ, но го отпушти откако вториот сведочеше пред Конгресот за притисокот на Трамп врз Украина, што доведе до прв импичмент на претседателот.

Слични содржини