Белоруската авиокомпанија ги прекина летовите кон Белград, Будимпешта и Кишињев

од Vladimir Zorba

Белоруската авиокомпанија „Белавија“ ги прекина летовите кон Белград, Будимпешта и Кишињев, а се развиваат нови авионски линии за Ларнака и Истанбул, објави прес-службата на компанијата.

Забележано е дека прекинувањето на летовите во три насоки од 29 мај 2021 година до 30 јуни годинава е поврзано со забраните на властите на Европската унија и Украина за користење на воздушниот простор.

„Авионските специјалисти пресметуваат можни варијанти на рути за редовни и чартер летови кои се предмет на изречената забрана, со цел да се утврди можноста за нивна реализација“, се вели во пораката.

Според компанијата, се планираат редовни летови кон Истанбул и Ларнака поради потребата да се заобиколи воздушниот простор во неколку земји според изменетиот распоред.

„Авиокомпанијата ги насочува сите напори да се реши оваа ситуација. „Патниците на откажани летови можат да го променат датумот на поаѓање или да направат поврат на средства во рок од една година од датумот на набавка на билетот или летот во една насока од транзитната рута“, се додава во соопштението.

Слични содржини