Берлускони: Путин беше „принуден“ да ја окупира Украина

од Nikola Popovski

Силвио Берлускони, поранешниот италијански премиер кој го посети Крим со Владимир Путин откако Русија го анектираше во 2014 година, смета дека Русите и блиските соработници го „натерале“ Путин да ја окупира Украина, пренесува „Index.hr“.

– Путин се најде во навистина тешка и драматична ситуација, изјави лидерот на Форца Италија (десничарска партија), кој во недела ќе учествува на парламентарните избори во коалиција со две екстремно десничарски партии, италијанските браќа Џорџо Мелони и и Лигата на Матео Салвини.

Тој рече дека делегацијата на двете проруски републики во Донбас дошла во Москва, каде разговарале со претставници на радио, весници, телевизија, со луѓе и министри од партијата на Путин, а во разговорот со него му рекле: „Зеленски ги засили нападите врз нашите сили на нашата граница. Сега имаме 16.000 мртви. Ве молиме заштитете не, инаку не знаеме што ќе се случи со нас“, рече Берлускони.

Берлускони оцени дека Путин „бил принуден од руските жители, неговата партија и министрите да ја започне таа специјална операција, како што првично ја нарекоа, при која руските сили требаше да влезат во Киев, да ја заменат владата на Зеленски, да инсталираат влада со нови луѓе и да се вратат дома за една недела“.

Изјавата крена бура и вчера Берлускони оцени дека е „извадена од контекст и поедноставена“, посочувајќи дека војната во Украина е „неоправдана“ и потврдувајќи ја поддршката за НАТО, ЕУ и САД.

Слични содржини