Борел: Очекуваме конструктивен пристап кон предлогот на ЕУ за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина

од Vladimir Zorba

Шефот на дипломатијата на ЕУ, Жосеп Борел, денеска по средбата со шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ во Брисел изјави дека се очекува Белград и Приштина да заземат конструктивен пристап кон предлогот на ЕУ за нормализација на односите.

Како што е објавено на веб-страницата на ЕУ, високиот претставник за надворешна политика и безбедност порача дека е неопходно да се надминат честите кризи и додаде дека очекува конструктивен пристап од двете страни и затоа конструктивен ангажман за неодамнешниот предлог на ЕУ за нормализација на односите.

Во соопштението се наведува дека Борел позитивно го оценил „вчерашното јавно излагање на српскиот претседател Александар Вучиќ по ова прашање“.

Борел истакна дека е важно двете страни целосно да ги исполнат сите обврски кои произлегуваат од дијалогот, вклучително и формирањето на Заедницата на српските општини.

Борел ја повтори посветеноста на ЕУ на европскиот пат на Србија. Тој го изрази своето задоволство од напредокот во спроведувањето на реформите и обврските од пристапните преговори, вклучително и во областа на владеењето на правото и слободата на медиумите. Тој ги поздрави и чекорите преземени од Србија во хармонизацијата на визната политика со ЕУ.

Слични содржини