Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Надал: Финалето против Србија ќе биде супер тешко

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал по победата во полуфиналниот меч од АТП купот против Австралиецот Алекс Де Минаура (4:6, 7:5, 6:1), рече дека очекува многу тешкот финале. „На почетокот на натпреварот беше тешко, затоа што Алекс играше на многу високо ниво, а јас немав толку сила како и обично. Финалето против …

Повеќе

Пукаше за Божик, а после и самиот Дивац се исплаши од метакот (ВИДЕО)

Кошаркарот Владе Дивац го прослави Божик во Америка, заедно со синот Лука и сопругата Ана. Тој повторно пукаше со воздушна пушка, а тоа го правеше пред љубопитната публика. Во еден момент, еден од насобраните го учел синот како се пука, а од метакот се исплашил и самиот кошаркар. View this …

Повеќе

ВИДЕО: Необична честитка за Божик од стара Србинка – Рече „Мир Божји“ и почна да пука

Необичната Божикна честитка на баба од Романија со брзина на светлината се прошири на интернет. Додека српските медиуми оваа честитка ја пишуваат како „традиционален српски начин“, останатите се чудат како бабата посакува „Мир Божји“, а потоа пука со пиштол. „Мир Божји, Христос се роди! Честитам Божик на сите Срби од …

Повеќе

ВИДЕО: Протести во Белград, запалено знамето на Црна Гора

Над 5.000 навивачи на Ѕвезда протестираат пред црногорската амбасада во Белград, како поддршка на Србите во Црна Гора кои протестираат против Законот за слобода на вероисповест, пренесува српски Курир. Белград бил целосно блокиран на протестите, откако по утакмицата со Бајерн, навивачите се упатиле кон амбасадата на Црна Гора, а октако …

Повеќе

Кантримен: Србија да одлучи меѓу Русија и ЕУ

Србија не може да очекува да ги ужива привилегиите и одговорностите на членството во Европската унија, кога нејзиното владеење на правото и транспарентноста се на ниво на Русија и Кина, оцени поранешниот американски дипломат Томас Кантримен за Гласот на Америка. – Белград треба да одлучи дали сака да го прифати …

Повеќе

Пацоли: СПЦ е позаштитена во Косово отколку во Србија

Вршителот на должност шеф на косовската дипломатија Беџет Пацоли порача дека Косово нуди најголема можна заштита на верските објекти, каква што, како што вели, „Спрската православна црква (СПЦ) нема ниту во Србија“, јави дописникот на МИА од Приштина. Коментарот на Пацоли следува по денешната изјава на српскиот претседател Александар Вучиќ, …

Повеќе

Вучиќ нема повеќе да биде лидер на СНС

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска најави дека неговата партија, Српската напредна партија (СНС) во јуни 2020 година ќе добие целосно ново раководство, од претседател до членови на Главниот одбор. Вучиќ нема да се кандидира за лидерската функција во партијата, а изрази надеж дека неговиот наследник ќе може да ја предводи …

Повеќе

Вучиќ: Просечните плати во Србија до 2025 година ќе изнесуваат 900 евра

Претседателот на соседна Србија, Александар Вучиќ денеска истакна дека со имплементација на програмата за инвестиции „Србија 2025“, просечната плата до крајот на 2025 година ќе изнесува 900 евра, а пензиите помеѓу 430 и 440 евра. Како што пишуваат српските медиуми, тој заедно со премиерката Ана Брнабиќ додаде дека до 2025 …

Повеќе

Приврзаници на СзС ја блокираа РТС незадоволни од информирањето на Јавниот сервис

Лидерите на опозицискиот Сојуз за Србија (СзС) со повеќе стотина поддржувачи денеска точно во 12 часот ги блокираа сите три влеза во зградата на Радио телевизија Србија (РТС). Како што најавија, блокадата ќе трае до 20 часот и за тоа време никој нема да може да влезе, но секој кој …

Повеќе

ВИДЕО: 26 лица повредени во превртениот македонски автобус во Србија

Две лица се тешко, а 24 полесно повредени во превртениот македонски автобус на автопатот Прокупље-Блаце, кој превезувал патници до Копаоник. Според спрските медиуми, автобусот се превртел утрово кај месноста Крива Ќуприја, меѓу Блаце и Белољина. Според првичните информации, автобусот бил на туристичката агенција Камелија од Скопје, а двете лица кои …

Повеќе