Британската мутација на коронавирус предизвикува 64 проценти повеќе хоспитализации

од Берта Китинска

Данска студија покажа дека луѓето заразени со многу заразен британски вид имаат 64 проценти поголема веројатност да бидат хоспитализирани, соопшти денеска државниот институт Серим.

Од 2.155 лица заразени со опасниот вид Б117, 128 се хоспитализирани, што е за 64% повеќе од заразените со други видови, според студијата на Ројтерс.

Резултатите од студијата се слични на резултатите направени во Велика Британија на почетокот на овој месец, додаде институтот, пренесува Танјуг.

Британскиот сојуз стана доминантен во Данска минатата недела и претставуваше две третини од новите случаи на козиви, во споредба со помалку од 5% на почетокот на годината.

loading...

Слични содржини