Британски „Мирор“: Лондон подготви специјална единица во случај на „инвазија“ на Русија врз Украина

од Nikola Popovski

Британска оперативна група со специјални сили од 600 војници е подготвена да биде распоредена во Украина во случај на „инвазија“ на Русија, пишува британскиот весник „Мирор“.

Според изворот на списокот, Лондон формирал единица составена од специјални сили – Специјален извидувачки полк, лекари, инженери и околу 400 падобранци од 16-та воздушна офанзивна бригада, чиј штаб е во Алдершот.

„На единицата која е во состојба на готовност и беше кажано дека е можно да мора да биде распоредена за многу кратко време. 400-600 војници се подготвени. Целата опрема е спакувана, спремни се да летаат за Украина и да направат воздушно слетување“, вели соговорникот на списокот.

Американските медиуми неодамна изразија загриженост поради наводното зголемување на руските „агресивни дејствија“ на границата со Украина. Како што изјави портпаролот на претседателот на Русија, Дмитриј Песков, Русија ги преместува војниците на својата територија и по своја дискреција. Според него, тоа никогаш не загрозува и не треба да загрижува.

Слични содржини