Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Меган и Хари ќе ѝ ја исполнат желбата на кралицата: Еве кога се враќаат во Британија

Принцот Хари и Меган Маркл официјално отстапија од своите кралски должности овој месец. Пред неколку дена ги изработија своите последни задачи, а веќе ги најавија своите планови за повторното доаѓање во Британија. Познатиот кралски пар објави дека летните празници ќе ги помине со семејството на принцот, како кралицата би можела …

Повеќе

Кралицата стравува: Била во контакт со заразен со коронавирусот

Откако одекна веста дека се одложува кралската венчавка на принцезата Беатрис и нејзиниот свршеник, мултимијардерот Едоардо Мапели Мози, поради коронавирусот, а меѓу останатото и прославата за 99 роденден на принцот Филип, странските медиуми пишуваат дека во кралското семејство владее голема загриженост околу новонастанатата ситуација поради пандемијата. Стравот од коронавирусот во …

Повеќе

Поради коронавирусот се одложува премиерата на Џејмс Бонд

Фановите на Џејмс Бонд ќе мора да се стрпат, бидејќи премиерата на новата авантура на познатиот британски шпион „No Time to Die“ е одложена и наместо во април, ќе биде прикажана во ноември поради епидемијата на новиот коронавирус. МГМ, Универсал и продуцентите Мајкал Вилсон и Бабара Броколи најавија дека одложувањето …

Повеќе

Правите свадба? Коронавирусот би можел да ви го отежне наоѓањето на венчаница

Пронаоѓањето на вистинската венчаница само што стана уште потешко. Имено, коронавирусот се вовлече во сите пори на животот и во сите делови на светот, а влијае и на сосем неочекувани работи. За многу жени, барањето на совршена венчаница може да биде малку напорна задача која трае со недели и месеци, …

Повеќе

По Брегзитот: Оскаровката побегна од Британија и си го оствари сонот

Актерката Ема Томпсон и нејзиниот сопруг Грег Вајз станаа граѓани на Венеција, пренесува Sun. Парот пред повеќе години купил куќа во тој град со намера повремено да наминат и таму да го поминат годишниот одмор, но сега Венеција за нив стана постојана адреса. Ема, пред италијанските медиуми потпиша документација со …

Повеќе

Астрономски цифри: 23 милиони евра ќе ги чини Британците обезбедувањето на Меган и Хари

Владата на Канада објави дека нема да ги обезбедува принцот Хари и Меган Маркл, кои неодамна се откажаа од кралските титули и должности. Бидејќи и понатаму имаат статус на меѓународно заштитени лица, Канада има обврска да ги штити до 31 март, а според медиумите од островот тоа значи дека понатамошното …

Повеќе

Евровизија 2020: Џејмс Њумен е претставникот од Велика Британија

BBC одлучи оваа година да го смени досегашниот начин на избор на претставник. Претходните години, британските песни ги бираа гледачите на телевизиско натпреварување, а оваа година, во соработка со дискографската куќа BMG, британскиот јавен сервис интерно го одбра претставникот. Џејмс Њумен е кантавтор кој стои зад многу платинести изданија, добитник …

Повеќе

Војводата и војвотката не се плашат од корона: Џорџ и Шарлот реовно одат во училиште

Четири ученици од школото Томас Батерс во Лондон се дома во карантин додека ги чекаат резултатите од тестовите на коронавирусот. Како што пишуваат странските медиуми, наводно децата сами донеле одлука за изолација откако се вратиле од патување. Тоа е училиштето во кое одат принцезата Шарлот и принцот Џорџ, децата на …

Повеќе

Се родила во паб, а сега го поминала половина свет за да го испие првото пиво таму

Тинејџерката Изабел Кејси, од Велика Британија патувала 7.500 километри за како полнолетна личност, своето прво пиво, да го испие во пабот во кој неочекувано се родила. Нејзината мајка Никол ја родила на 14 февруари 2002 година во Хартфорд Мил пабот во Вајтон, недалеку од Кембриџ. Семејството во 2006 година се …

Повеќе

Зголемено нивото на реките во Британија, издадени предупредувања за поплави

Жителите во централна Англија и Велс денеска поставија вреќи со песок и пумпи за вода, бидејќи реките се преплавени по невремето во текот на викендот. Агенцијата за заштита на животната средина во Англија и Велс денеска издаде осум сериозни предупредувања за поплави, кои укажуваат дека постои непосредна опасност по животот …

Повеќе