Британскиот министер за здравство се извини поради изјава за корона

од Stefanija Kuzmanovska

Министерот за здравство на Британија, Саџид Џавид се извини откако рече дека луѓето повеќе не треба да се повлекуваат пред коронавирусот, објави Би-Би-Си.

Во контроверзната објава на Твитер, Џавид напиша дека целосно се опоравил од коронавирусот една недела по позитивниот тест за ковид-19 и дека треба да се вакцинираме за да се живее со вирусот, наместо да се повлекуваме пред него.

Лабуристите го обвинија за девалвирање на оние кои ги почитуваат епидемиолошките прописи, а основачот на здружението на жртви на болеста ги опиша неговите коментари како „крајно бесчувствителни“.

„Избрав погрешни зборови и искрено се извинувам“, рече Џавид. „Благодарен сум што вакцините ни помагаат да се бориме заедно“, додаде тој.

Слични содржини