Брнабиќ: Бесмислена е изјавата на Курти дека Отворен Балкан не е според правилата на ЕУ

од Stefanija Kuzmanovska

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека е бесмислена изјавата на Албин Курти дека иницијативата Отворен Балкан не е во согласност со правилата на Европската унија.

Брнабиќ, на заедничката прес-конференција со премиерката на Северна Македонија, Димитар Ковачевски, одговарајќи на новинарски прашања, рече дека главно конкретните проекти во рамките на Отворениот Балкан се исти како оние што се спроведуваат во рамките на ЦЕФТА или во Берлинскиот процес.

Како што појасни таа, разликата е во две работи – прво, дека Отворен Балкан е автохтона иницијатива иницирана од самите земји од регионот, а втората е дека во рамките на Отворениот Балкан не мора да постои консензус со цел да се имплементираат некои работи.

„Во другите иницијативи мора да имате консензус од сите учесници, што ја забавува реализацијата на проектите. Ние во ЦЕФТА немавме никакви договори во последните две години бидејќи сите договори беа блокирани од Приштина. Во рамките на иницијативата Отворен Балкан, такво нешто не е возможно“, рече Брнабиќ.

Како што изјави таа, дури и кога има повеќе членови и некој мисли дека проектот не е во нивен интерес, може да не учествува, но не и да ги спречи сите други да го направат тоа.

„Ако Курти вели дека тоа не е според правилата на ЕУ, тогаш тоа значи дека ниту берлинскиот процес не е според правилата на ЕУ. Ова е целосно во согласност со основните принципи на ЕУ, но доволно говори за политичката коректност и искреност на Курти. Мислам дека тоа не е добар потег за голем дел од албанското население и економијата“, рече Брнабиќ.

Коментирајќи ја западнобалканската четворка, Брнабиќ вели дека за време на разговорот разбрала дека таму нема ништо.

„Тоа не е ништо формално, имаше средба, по средбата некој се сликаше. Северна Македонија е земја со која немаме отворени прашања, Македонците се наши браќа“, рече Брнабиќ.

Слични содржини