Брнабиќ: Тешко е да се запрат дојавите за бомби бидејќи доаѓаат од неколку земји

од Берта Китинска

Премиерката Ана Брнабиќ денеска изјави дека не верува оти наскоро ќе завршат дојавите за поставените бомби, наведувајќи дека е тешко да се запре бидејќи е добро организирано и доаѓа од повеќе земји.

„Во таа борба учествуваме 24 часа. „Разговарав со претседателот Александар Вучиќ за да се одржи состанок за да може да се создаде единствен тим, на пример во канцеларијата за ИТ администрација или во Министерството за внатрешни работи, каде што ќе бидат централизирани сите наши ресурси“, изјави Брнабиќ за ТВ Б92.

Според неа, Србија е доста успешна во одбраната од хакерски напади.

Слични содржини