Бројот на жртви од земјотресот на Хаити се искачи на речиси 2.000

од Stefanija Kuzmanovska

Бројот на загинати во земјотресот на Хаити се зголеми на 1.941, а бројот на повредените се зголеми на 9.900, објави денеска новиот биланс на земјотреси, објави службата за цивилна заштита.

Претходниот биланс беше 1.419 мртви.

Земјотресот предизвика лизгање на земјиштето што ја отежна операцијата за спасување, а ситуацијата ја влоши тропската бура Грејс, која вчера го погоди Хаити.

Најзагрозен е југозападниот дел на Хаити, каде што метеоролозите предупредија за најмногу врнежи.

Премиерот на Хаити Ариел Анри прогласи 30-дневна вонредна состојба по земјотресот во саботата.

Слични содржини