Актуелно
Почетна / Глобално / Европа (страница 6)

Европа

Макрон и Путин разговараа за продолжување на соработката

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изрази уверување дека неговата земја би можела да соработува со Русија за голем број прашања, вклучително и либиската криза. Денес, по видео-средбата со рускиот претседател Владимир Путин, Макрон рече дека Франција и Русија се посветени на стабилноста во Либија. Видео-средбата, која траеше скоро два часа, …

Повеќе

Европа преплавена со нелегални забави

Илјадници млади низ цела Европа, од станбени згради во Лондон до плажи во Португалија, одржуваат нелегални забави, жедни за контакти и полни со енергија по осамени денови поминати во карантин поради коронавирусот. И додека младите бараат забава по повеќемесечни фестивалски и клупски забрани, ваквите масовни собири ги разгоруваат стравувањата дека …

Повеќе

Како европските земји ги водеа статистиките за смртните случаи од коронавирусот?

Постојат значителни разлики меѓу европските земји во начинот на водење на статистиката на смртните случаи од Ковид-19, покажа анализата на „Политико“, направена на почетокот на мај годинава. Додека во некои земји, како Холандија, во периодот анализиран од „Политико“, правило беше дека починатиот од коронавирусот вклучува лица кои починале со позитивен …

Повеќе

Хаос во Италија: Бугари од прозорец фрлале мебел на војската (ФОТО)

Група Бугари кои живеат и работат во општината Мондрагоне, во близина на градот Касерта во јужна Италија, се ставени во карантин бидејќи се сомнева дека се заразени со коронавирус. Бесни заради ова, тие почнале да фрлаат мебел од терасите кон армијата и полицијата. Затоа лутите локални жители се обиделе да …

Повеќе

Во Чешка рекорден број на заразени во последните два месеца: Ги ублажија мерките, короната се врати

Во Чешка во средата се забележани уште 127 случаи на коронавирус, соопштија денеска здравствените власти. Ова е најголем пораст на дневна основа во бројот на заразени во последните два месеци, и тоа доаѓа во време кога Чешка ги олесни рестриктивните мерки поврзани со компаниите и јавниот живот. Чешка, земја со …

Повеќе

„ОСТАР РАСТ на новозаразени во 30 земји“: Директорот на СЗО испрати ДРАМАТНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ!

Европа бележи остар пораст на бројот на заразени со коронавирусот, откако земјите почнаа да ги ублажуваат ограничувањата воведени за да го спречат ширењето на потенцијално смртоносниот вирус, соопшти Светската здравствена организација (СЗО). Регионалниот директор на СЗО за Европа, Ханс Клуге изјави дека бројот на заразени лица на европскиот континент се …

Повеќе

Германија контра САД: Ќе одвои половина милијарда евра за финансирање на СЗО

Франција и Германија во четвртокот изразија поддршка за Светската здравствена организација (СЗО) во борбата против коронавирусот, а Германија објави дека ќе инвестира околу половина милијарда евра во финансирање за јавната здравствена агенција на ОН оваа година. Лидерот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, на прес-конференција во Женева изјави дека агенцијата, која …

Повеќе

Фон дер Лејен најави средби со Хоти и Вучиќ

Претседателот на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, најави дека ќе се сретне со премиерот на Косово, Авдулах Хоти и со претседателот на Србија, Александар Вушиќ, за прв пат од избувнувањето на пандемијата на коронавирус. Како што напиша на Твитер, таа ќе се сретне со Хоти во четврток наутро, додека …

Повеќе

Франција нуди тестирање за 1,3 милиони луѓе низ Париз

Франција ги интензивираше напорите за искоренување на скриените кластери на заразени, нудејќи тестирање на скоро 1,3 милиони луѓе во поголемиот дел од Париз. Проширувањето на француската програма за тестирање беше најавено во четвртокот од министерот за здравство Оливие Веран, во интервју за весникот „Ле Монд“. Здравствените службеници ќе испратат купони …

Повеќе

Главниот шведски епидемиолог се покаја: Жал ми е, мислевме дека ќе го избегнеме ова, но не успеавме

Главниот епидемиолог од Шведска, Андерс Тегнел, рече дека длабоко жали заради неуспехот да ги заштити домовите за стари лица од коронавирус и големиот број смртни случаи. „Веројатно мислевме дека нашето општество кое е раздвоено по возраст ќе ни овозможи да избегнеме ситуација како во Италија, каде често живеат различни генерации …

Повеќе