Цената на нафтата падна под 81 долар, трговците се загрижени поради протестите во Кина

од Vladimir Zorba

Цените на нафтата паднаа под 81 долар на меѓународните пазари во понеделникот, под притисок од бранот на продажба предизвикан од загриженоста за побарувачката во Кина и уличните протести против мерките за спречување на ширењето на Ковид-19.

На лондонскиот пазар цената на барелот по пладне беше пониска за 2,67 долари во однос на затворањето на тргувањето на крајот на минатата недела и изнесуваше 80,96 долари. Минатиот петок ја затвори трговијата во минус 1,71 долар.

На американскиот пазар барелот денеска се тргуваше по пониска цена од 2,09 долари, од 74,19 долари. Во петокот ја затвори трговијата со загуба од 1,66 долари.

Пазарите со недели се плашат од побарувачката во Кина поради новиот бран на ковид 19 што ги натера властите во многу градови повторно да го ограничат движењето на граѓаните и да пропишат масовно тестирање или дури и затворање на цели населби.

„Со сè поизразените стравови од слабеење на побарувачката во Кина поради растот на бројот на заразени со Ковид 19, продажбата (на нафтата) беше поттикната и од политичката несигурност создадена од редок пример на протести во Шангај поради строги владини ограничувања. “, објаснува Хиројуки Кикукава од Нисан.

Кина остана доследна на политиката на нулта толеранција на претседателот Си Џинпинг за Ковид-19, и покрај тоа што голем дел од светот ги укина ограничувањата.

Стотици демонстранти се судрија со полицијата во неделата во Шангај, а протестите против ограничувањата се проширија и во други градови.

Слични содржини